Härrastemaja

Sagadi mõisa uhkeimaks ehitiseks on 18. sajandist pärit varaklassitsistlik peahoone ehk härrastemaja. Häärber oli mõisahärra ja tema pere koduks, andes peavarju ka arvukale teenijaperele. Siin võeti vastu külalisi, korraldati külluslikke pidusid ning otsustati mõisa ja talupoegade saatuse üle.

1753. a valminud härrastemaja oli oma rokokoolikult lopsaka välisfassaadiga ainulaadne nähtus Eesti mõisaarhitektuuris. Vaid 40 aastat peale valmimist ehitati moest läinud stiilis loss uute tuulte järgi ümber – mõisahäärber omandas tänaseni säilinud varaklassitsistliku välisilme. Härrastemaja põhiplaan vastab barokkarhitektuuri kõigile nõuetele, kus elutoad paiknevad uhkes anfilaadsüsteemis – nende ruumide laiad tiibuksed asuvad ühel teljel, kus iga tuba avaneb kui omaette etendus.

Tänasel päeval on härrastemaja külastajatele avatud kui mõis-muuseum, eksponeerides mõisaarhitektuuri ja -interjööri koos ajastutruu mööbliga. Jätkame ka mõisalikke traditsioone – häärberis korraldatakse pidulikke vastuvõtte, pulmi, kontserte ja konverentse.

  • Väljaspool tööaega lisandub sisselaskmistasu 25 €

Pileti hinnad


täiskasvanu

5 €

pensionär

3 €

õpilane

3 €

perepilet
1-2 täiskasvanut + alaealised lapsed

10 €

Giiditeenus eesti keeles / tund80 €
Giiditeenus võõrkeeltes / tund90 €

Härrastemaja  aastast 1753