Pargid

Mõisasüdame lahutamatuks osaks on park võimsate põlispuudega. Sagadi pargis kasvab jämedaim künnapuu ning tammed, mis oma 33 meetriga on Eesti ühed kõrgemad.

Sagadi mõisapargi muudavad eriti nauditavaks arvukad puuskulptuurid, mis valminud maailma nimekate meistrite käe all kümmekond aastat tagasi Sagadis toimunud puuskulptuuride sümpoosionide raames.

  • Pargi rajamine

Sagadi mõisa vanim pargiosa rajati 17. sajandil, millest 18. sajandi keskel kujundati väike barokkstiilis aed-park. Selle eestvedajaks oli parun Johan Ernst von Focki abikaasa, suure loodusesõbra ja iluarmastajana tuntud krahvinna Marta Eleonora von Manteuffel. Peahoone ette rajati esiväljak ning rikkalik ehisaed ja peahoone taha tiik. Endist barokkparki meenutavad siiani vanad tammed tiigi kaldal.

1795. aastal muudeti barokkaed ümber vabakujunduslikuks inglise stiilis pargiks. Peahoone ette istutati pärnad ning hekk, tagaküljel süvendati tiiki. Viimased mõisaaegsed ümberkorraldused pargis toimusid aastal 1894, mil rajati suurepärane erinevate puuliikidega pargiansambel, mis idaküljel läks üle looduslikuks parkmetsaks. Sinna rajati keerukas teedevõrk koos paljude paviljonide ja sildadega.

Mõisaaja lõppedes pargi hooldamisest loobuti. Alles 1979. a valmis pargi rekonstrueerimisplaan, mis põhiosas viidi ellu 1987. aastaks. Taastati idaküljel asuv viljapuuaed, kus hetkel kasvab üle 150 õuna-, pirni-, ploomi- ja kirsipuu.

  • Dendropark

1985. aastal rajati mõisakompleksi lääneküljele 5,1 hektari suurune dendropark. Võõrpuu- ja põõsaliigid on dendroparki istutatud perekondade kaupa, kõik liigid on tähistatud nimetustega, huvilistele on abiks infostendid. Kokku on dendroparki istutatud üle 120 liigi.

  • Talveaed

Omaette vaatamisväärsuseks on värvikas talveaed. Triiphoone on Sagadis olnud olemas juba 18. sajandi algul, praegune talveaed valmis 1861. aastal. Sagadi mõisa talveaed on kujundatud liigirikka Hiina ja Jaapani päritolu taimestikuga, rõhutamaks kuulsaima Sagadi paruni Paul Aleksander von Focki sidemeid antud maadega. Taimestikuga harmoneeruvalt on jaapani stiilis ka talveaia mööbel.